Το σχολικό έτος 2021-2022 μαθητές του Ειδικού Γυμνασίου και Ειδικού Λυκείου Κωφών και Βαρηκόων Αγίας Παρασκευής συμμετείχαν στον 25ο ετήσιο πανελλαδικό Μαθητικό Διαγωνισμό της για το σχολικό έτος 2021-2022, με θέμα «Η εκπαίδευση δεν μπορεί να περιμένει!», σχεδιάζοντας την δική τους εκστρατεία ευαισθητοποίησης γύρω από το θέμα του δικαιώματος στην εκπαίδευση και της διασφάλισης αυτής για τα παιδιά πρόσφυγες….. πιο επίκαιρο από ποτέ!

Και συνεχίσαμε ακάθεκτοι το σχολικό έτος 2020-2021 να αντιστεκόμαστε στην αποξένωση που αναπόφευκτα μας επέφερε η πανδημία του κορωνοϊού. Μαθητές από το Γυμνάσιο Κρουσώνα Ηρακλείου Κρήτης και από το Ειδικό Λύκειο Κωφών και Βαρηκόων Αγίας Παρασκευής συνεχίζουν ενεργά την συνεργασία τους και σας αφιερώνουν τις δικές τους κορωνομαντινάδες!

Το Lockdown το οποίο συνεχίστηκε στην Αττική δεν μας εμπόδισε ούτε το σχολικό έτος 2020-2021 να συνεργαστούμε και να στείλουμε το δικό μας μήνυμα! Μαθητές από το Ειδικό Λύκειο Κωφών και Βαρηκόων Αγίας Παρασκευής και από το Ειδικό Γυμνάσιο – Λύκειο Κωφών και Βαρηκόων Αργυρούπολης δημιουργούν το δικό τους βίντεο και συμμετέχουν στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες στην Ελλάδα με τίτλο “75 χρόνια Ηνωμένα ‘Εθνη – Διαμορφώνουμε σήμερα το αύριο που φανταζόμαστε”.

Δεν πτοηθήκαμε από την καραντίνα…Το σχολικό έτος 2019-2020, το έτος του Covid-19 τα σχολεία μας πραγματοποίησαν πρόγραμμα Συνεκπαίδευσης με το Γυμνάσιο Κρουσώνα Ηρακλείου Κρήτης. Μαθητές από όλα τα εμπλεκόμενα σχολεία βιντεοσκόπησαν τα δικά τους μηνύματα από το σπίτι και συνεργάστηκαν για τη δημιουργία της δικής τους καμπάνιας “Μένουμε Σπίτι”.

Το σχολικό έτος 2018-2019, στο πλαίσιο Περιβαλλοντικού προγράμματος, ενημερωθήκαμε για τα συστατικά τα οποία περιέχονται σε διάφορα προϊόντα που χρησιμοποιούμε καθημερινά στο σπίτι μας και τις επιπτώσεις τους στο περιβάλλον, αντλώντας τις πληροφορίες τόσο από τις συσκευασίες των προϊόντων όσο και από το διαδίκτυο, αναζητήσαμε εναλλακτικούς οικολογικούς τρόπους παρασκευής προϊόντων της ίδιας χρήσης και παρασκευάσαμε τα δικά μας προϊόντα στην κατάλληλα διαμορφωμένη αίθουσα τεχνολογίας του σχολείου μας με τη συμμετοχή όλων των μαθητών. Για την υλοποίηση της δράσης μας δημιουργήσαμε ενημερωτικό φυλλάδιο με όλες τις συνταγές μας και τα διανείμαμε μαζί με δείγματα υγρού πιάτων και αφρόλουτρου στους κατοίκους και τους επισκέπτες της λαϊκής αγοράς της γειτονιάς μας την Τρίτη 2 Απριλίου 2019.

Την σχολική χρονιά 2018-2019 τα σχολεία μας συμμετείχαν στο δίκτυο σχολείων «Νοιάζομαι και Δρω» και αποφασίσαμε να λάβουμε δράση! Αφού ενημερωθήκαμε για τις επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης και ειδικότερα το φαινόμενο του υποσιτισμού, και συζητήσαμε για προσωπικά βιώματα και καταστάσεις που έχουμε συναντήσει στην καθημερινότητά μας, προέκυψε η ιδέα για αναζήτηση τοπικής δομής με σκοπό την εθελοντική προσφορά. Έτσι, πραγματοποιήσαμε επίσκεψη στο Κοινωνικό Μαγειρείο του Δήμου μας , προσφέροντας λαμπάδες για τους μικρούς μας φίλους, λαχταριστή μακαρονοσαλάτα και παραδοσιακό χαλβά για όλους τους ωφελούμενους τους προγράμματος, τα οποία και παρασκευάστηκαν από όλους τους μαθητές.

Οι μαθητές των σχολείων μας διοργάνωσαν την Τρίτη 19 Δεκεμβρίου 2017 στην πλατεία της Αγίας Παρασκευής το ετήσιο Χριστουγεννιάτικο μπαζάρ.